marketing rekrutacyjny

Czym jest marketing rekrutacyjny?

Celem marketingu rekrutacyjnego jest dotarcie do potencjalnych kandydatów poprzez szerokie spektrum działań promocyjnych, które dobrze znamy z biznesu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ogłoszenie o pracę potraktować jak standardową ofertę usługową.

Pierwsze ślady marketingu rekrutacyjnego znajdziemy już w starożytności.

✅ W Grecji każdy żołnierz był widocznie wytatuowany, by przyciągać uwagę przechodniów. W ten sposób wprowadzono pierwsze elementy brandingu pracodawcy.

✅ Juliusz Cezar wprowadził pierwszy program partnerski, płacąc za ściągnięcie kandydatów nawet jedną trzecią rocznej pensji.

✅ w starożytnym Egipcie, około 3000 pne handlarz o imieniu Hapu pisze pierwsze ogłoszenie o pracę, reklamując przy okazji swój sklep. Jego papirus uznawany jest dzisiaj za pierwszą reklamę.

Kampanie marketingu rekrutacyjnego – posłuchajmy ekspertki

O to, czym jest marketing rekrutacyjny obecnie, zapytałem Joankę Stefaniak, Senior Performance Managerkę w Bee Talents oraz ekspertkę w obszarze mobile marketingu i social media.

Joanka swoimi działaniami wspiera startupy, agencje i korporacje. Prowadzi szkolenia, edukuje na Instagramie i wykłada na prestiżowych polskich uczelniach. Ze mną natomiast podzieliła cennymi wskazówkami na temat marketingu w działaniach rekrutacyjnych.

Jak przygotować personę w marketingu rekrutacyjnym?

Podczas współpracy z klientem omawiamy, kim dokładnie jest osoba, której szukamy. I nie chodzi tylko o demografię, bo to wierzchołek góry lodowej.

Jak można się do tego zabrać?

 • zbieranie danych: Przeprowadź szczegółowe badanie rynku, analizując obecny stan rynku pracy, trendy, oczekiwania kandydatów itp. Zbierz dane na temat konkurencji, takie jak firmy, które przyciągają podobnych kandydatów.
 • segmentacja grupy docelowej: zidentyfikuj cechy demograficzne, takie jak wiek, płeć, poziom wykształcenia, doświadczenie zawodowe, umiejętności, preferencje itp. W ten sposób będziesz miał wyraźny obraz osoby, którą chcesz zatrudnić.
 • dopasowanie oferty pracy: Na podstawie stworzonej persony dostosuj swoje oferty pracy, treści marketingowe i komunikację, aby przyciągnąć odpowiednich kandydatów. Upewnij się, że Twoje ogłoszenia są atrakcyjne dla grupy docelowej, zawierają odpowiednie informacje i podkreślają korzyści wynikające z pracy w Twojej firmie.
 • wybór odpowiednich kanałów: skoncentruj się na kanałach rekrutacyjnych, które są popularne wśród Twojej grupy docelowej. Może to być jobboard, media społecznościowe, grupy branżowe, konferencje itp. Dostosuj swoją obecność na tych platformach, aby przyciągnąć i zaangażować odpowiednich kandydatów.

Wpływ odpowiedniego dobrania grupy docelowej na późniejsze etapy rekrutacji jest istotny. Poprzez dokładne określenie persony i skoncentrowanie swoich wysiłków na właściwej grupie kandydatów, zwiększasz szanse na znalezienie idealnego pracownika w krótszym czasie i mniejszym kosztem. Dzięki temu ograniczasz również straty związane z rekrutacją niewłaściwych kandydatów, które mogą obejmować czas, koszty szkoleń, zasoby ludzkie i finansowe. 

Czy dobry marketing może wygrać z opiniami (np. na GoWork)?

Nigdy szukając pracy, nie opierałabym się w 100% na opiniach serwisu typu GoWork. To dla mnie zbyt mało wiarygodne źródło. Jako osoba zajmująca się marketingiem rekrutacyjnym pilnuję, by działać dwutorowo.

Po pierwsze, gdy opinie o firmie nie są najlepsze, kluczowe będą:

 • poprawa wewnętrznych procesów: skoncentruj się na doskonaleniu wewnętrznych procesów, które mają wpływ na doświadczenie pracowników. Zadbaj o jasne zasady i procedury, sprawiedliwe wynagrodzenia, rozwój kariery, równowagę między pracą a życiem prywatnym, zespół i atmosferę pracy.
 • komunikacja wewnętrzna: zbuduj otwartą i przejrzystą komunikację wewnętrzną w firmie. Regularnie informuj pracowników o nowościach, celach i osiągnięciach firmy. Twórz przestrzenie do dzielenia się opiniami i feedbackiem. Pracownicy, którzy czują się dobrze poinformowani i zaangażowani, mają większą tendencję do dzielenia się pozytywnymi opiniami o firmie.
 • zarządzanie reputacją online: monitoruj opinie o firmie na portalach społecznościowych, na platformach rekrutacyjnych, w mediach społecznościowych itp. Odpowiadaj na negatywne opinie, starając się zrozumieć i rozwiązać zgłaszane problemy. Możesz wykorzystać popularne narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych i/lub Internetu.
 • udoskonalanie procesu rekrutacji: przeanalizuj swoje procesy rekrutacyjne, aby zapewnić pozytywne doświadczenie dla kandydatów. Upewnij się, że komunikacja jest klarowna, terminowa i że każdy kandydat otrzymuje odpowiedź na swoje podania. Dobre doświadczenie kandydatów może prowadzić do lepszych opinii o firmie, nawet jeśli nie zostaną zatrudnieni.

Z kolei, jeśli firma posiada dobre opinie, warto je wykorzystać w marketingu rekrutacyjnym. Jak to zrobić?

Mamy kilka możliwości:

 • poproś obecnych pracowników o napisanie krótkich rekomendacji lub udział w krótkich wideo, w których podzielą się swoimi pozytywnymi doświadczeniami w pracy. Te testimoniale można wykorzystać w ogłoszeniach o pracę, na stronie internetowej firmy, w mediach społecznościowych itp.
 • przedstaw sukcesy i osiągnięcia pracowników w formie case studies. Opisz, jakie wyzwania były stawiane przed pracownikami, jak sobie poradzili i jakie korzyści przyniosły ich działania dla firmy. To pokaże potencjalnym kandydatom, że firma dba o rozwój i docenia osiągnięcia swoich pracowników.
 • jeśli firma otrzymała nagrody lub wyróżnienia za swoje osiągnięcia jako pracodawca, użyj tych informacji w swoich materiałach rekrutacyjnych. To dodaje wiarygodności i potwierdza, że firma jest doceniana w branży.
 • jeśli firma posiada pozytywne opinie na platformach rekrutacyjnych, zintegruj je w swoje materiały rekrutacyjne. Można to zrobić poprzez zamieszczenie fragmentów opinii lub linków do profili firmy na tych platformach.

Skąd się biorą kandydaci, czyli w jakich kanałach działa marketing rekrutacyjny?

Marketing rekrutacyjny to działania wielokanałowe – prawie nigdy nie skupia się tylko na jednym wybranym medium. Jedno z podstawowych narzędzi rekrutacyjnych to firmowa strona www z naciskiem na stronę “kariera”. Firma powinna zamieszczać tam aktualne oferty pracy, udostępniać informacje o firmie, kulturze organizacyjnej i benefity dla pracowników, ale również ich opinie na temat pracy na wybranych stanowiskach.

Dziś wielu rekruterów i marketerów nie wyobraża sobie pracy bez korzystania z różnych jobboardów zewnętrznych, na których można publikować swoje oferty, dzięki czemu mamy szansę dotrzec do nowej puli kandydatów i skutecznie zarządzać procesem rekrutacyjnym.

Nie można oczywiście pominąć mediów społecznościowych – dziś możemy z nich korzystać zarówno organicznie (tworząc treści), jak i odpłatnie (promując np. oferty pracy). Co najważniejsze social media to dziś nie tylko miejsce do publikowania ofert pracy, ale również tworzenia atrakcyjnych treści biznesowych, dbania o employer branding czy employee advocacy. Dziś wiele marek działa mniej zachowawczo niż lata temu – chętnie podejmują luźniejszy dialog na TikToku i pokazują swoją kulturę organizacji na LinkedIn.

Oczywiście marketing rekrutacyjny można również prowadzić przez np. programy poleceń, uczestnicząc w wydarzeniach branżowych czy przez tworzenie branżowych grup i aktywny w nich udział. 

Jako marketerka chętnie korzystam z płatnych możliwości, które oferują media społecznościowe. Głównie dlatego, że są bardzo skuteczne. Najchętniej działam szeroko, prowadząc działania na Facebooku, LinkedIn i w wyszukiwarce Google. Taki mix działań sprawia, że potencjalny kandydat w określonym czasie bardzo często ma okazję widzieć naszą ofertę.

Przewagą takich działań jest, że trafiamy nie tylko do osób, które rzeczywiście szukają pracy, ale dodatkowo możemy wyzwolić impuls w tych, którzy dopiero o tym myślą, ale nie szukają aktywnie. 

Więcej przeczytać możesz w artykule na blogu Bee Talents – 11 filarów marketingu rekrutacyjnego.

Jak pozycjonować oferty pracy?

Pozwolę sobie dorzucić kilka groszy do tematu zakładki „Kariera”.

Często SEO-wcy pomijają – mniej lub bardziej świadomie – tę część strony internetowej. Tymczasem podstrona z ofertami pracy w firmie może także być objęta w strategii pozycjonowania – nie tej ofertowej, ale związanej właśnie z marketingiem rekrutacyjnym.

Publikując ogłoszenie o pracę, pamiętaj o:

✅ słowach kluczowych – zrób keyword research lub poproś specjalistę o listę fraz, które warto użyć w ogłoszeniu. Dla przykładu, to nie musi być tylko specjalista seo praca. Na liście pojawić się powinny też wyrażenia powiązane semantycznie, takie jak: praca w branży seo, czy kariera jako specjalista seo.

✅ meta danych oraz nagłówkach – gdy masz już istotne słowa kluczowe, umieść je w naturalny sposób w tych elementach. Nie wiesz, czym są meta tagi? Ponownie – podpytaj kolegę lub koleżankę z SEO 🙂

✅ danych strukturalnych – Google przygotowało specjalne znaczniki w kodzie, których możesz użyć, aby roboty Google lepiej zrozumiały, o co Ci chodzi. Chodzi tutaj o dane strukturalne Job Posting, o których możesz przeczytać w tym poradniku.

✅ opiniach pracowników – to zawsze wiarygodny czynnik dla algorytmu, gdy oferta pracy zawiera ciekawy content związany z opiniami o miejscu pracy.

Serio, pozycjonowanie może pomóc także w marketingu rekrutacyjnym. Jeśli szykujesz się do publikacji oferty o pracę, nie zapominaj o uśmiechu do specjalisty SEO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *