jaki biznes otworzyć

Jak sprawdzić swój pomysł na firmę?

Każdy biznes powinien narodzić się z pomysłu, który uczyni kogoś życie chociaż odrobinę lepszym. Nie ważne, czy ugasisz na moment moje pragnienie smacznym napojem, czy pozwolisz na bezpieczne zarządzanie oszczędnościami. Sukcesu możesz spodziewać się tylko, jeśli odpowiadasz na konkretne potrzeby klientów.

Firma Warby Parker powstała z frustracji założycieli wywołanej wysokimi cenami okularów.

Ich pomysł na firmę składał się z kilku kluczowych założeń:

✅ Sprzedajemy wysokiej jakości okulary w cenach, od których nasi klienci nie oślepną jeszcze bardziej.

✅ Eliminujemy wysokie marże partnerów produkcyjnych.

✅ Wprowadzamy model typu „try-before-you-buy”, który pozwoli na bezpłatne wypróbowanie produktu przez kilka dni.

✅ Angażujemy się społecznie – za każdą kupioną parę okularów, firma zapłaci za kolejną, którą przekaże potrzebującym.

Przez długi czas działali wyłącznie online. Pierwsze punkty stacjonarne Warby Parker otworzyło dopiero, gdy pozwoliły im na to przychody ze sprzedaży internetowej.

Model odroczonej płatności, który dzisiaj zdobywa na popularności, w 2010 nie był jeszcze powszechnie stosowaną praktyką. Warby Parker nie tylko wprowadziła go jako jedna z pierwszych firm, ale też poszła o krok dalej. Ich autorski program „Home Try-On” pozwala na wypróbowanie za darmo aż 5 różnych oprawek.

Kiedy pomysł na firmę ma sens?

Zadaniem każdego produktu lub usługi jest zaspokojenie określonej potrzeby lub rozwiązanie problemu, z którym boryka się właśnie konsument.

Jak wspomina Łukasz Chrząszcz na swoim blogu NiePoddawajSie.pl, początkujący przedsiębiorcy często postępują odwrotnie – szukają problemu do rozwiązania już po założeniu własnej firmy.

W artykule „Jak przetestować pomysł na biznes”, Łukasz podaje też kilka innych ciekawych kwestii dotyczących pomysłu na biznes:

✅ Zbuduj MVP, czyli produkt spełniający podstawowe funkcje, by zbadać reakcję rynku. Trochę więcej wspominałem o tym w Linkletterze dotyczącym wprowadzenia nowego produktu na rynek.

✅ Sprawdź, czy Twój pomysł na firmę jest jak Tlen, Aspiryna i Biżuteria.

✅ Załóż firmę już na etacie. To cenna wskazówka dla osób, które nie są do końca przekonane, czy poradzą sobie z prowadzeniem własnej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czy pomysł na firmę musi być unikalny?

Innowacyjny oznacza zarazem najgorszy pomysł na biznes? Z takiego założenia wychodzi Rafał Chmielewski na swoim blogu dla przedsiębiorców.

Kiedy więc Twój pomysł jest do bani?

✅ Rozwiązujesz problem, który być może posiadasz tylko Ty. Nawiązując do historii Warby Parker, każdy z nas patrzy na świat przez swoje okulary. Upewnij się, że rozwiązujesz problemy innych ludzi, a nie tylko swoje.

✅ Klienci nie są gotowi na Twój produkt. Ma to związek z modelem Dyfuzji Innowacji, o którym także wspominałem we wpisie o nowych produktach. Wydaje się, że wspomnę o nim jeszcze kilka razy 🙂

✅ Brakuje Ci doświadczenia w wielu kwestiach. Nie oszukujmy się – z pewnością jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, ale na sukces w biznesie składa się wiele rzeczy, o których prawdopodobnie niewiele wiesz. Jest na to prosty sposób – poszukaj ekspertów w tych dziedzinach, by pomogli Ci załatać wszystkie dziury. Sprzedawców, marketerów, specjalistów ds. reklamy internetowej, czy pozycjonowania w wyszukiwarce.

Wszystkie powyzsze punkty sprowadzają się do jednego.

Nie rób wszystkiego sam.

Sprawdź swój pomysł na przykładzie innych ludzi. Znajdź też specjalistów, którzy pomogą Ci wypromować go na rynku.

Ze spokojem realizuj swój pomysł na firmę

Osoby, które ze mną współpracują, wcześniej czy później usłyszą moją ulubioną dewizę.

Jak najszybciej, ale ze spokojem.

Staram się kierować tym prostym zdaniem, zwłaszcza w pracy, gdzie tak wiele rzeczy wymaga zwyczajnie czasu. Biznes rzadko kiedy jest sprintem, przynajmniej na początku przypomina raczej bieg długodystansowy.

Wydaje mi się, że podobnie myśli autorka serii wpisów o minimalizmie w biznesie. Katarzyna Kędzierska dzieli się cennymi wskazówkami, popierając wszystko przykładani z własnego doświadczenia, gdy wprowadzała swój pomysł na firmę w życie.

Znajdziesz tam rozwiązania dla potencjalnych problemów, o których wspominałem wcześniej. Warto!

60+ pomysłów na mały biznes w domu

Podobnych list zawierających pomysły na firmę w domu znajdziesz w Google dziesiątki.

Wybrałem ten z Latającej Szkoły zgodnie z kryteriami, którymi kieruję się przy wyborze innych odnośników prezentowanych w Linkletterze. Wpis Agaty – 66 pomysłów na mały, kreatywny biznes – poparty jest prawdziwą historią. Autorka podaje przy tym przykłady realizacji poszczególnych pomysłów w praktyce.

Zajrzyj, jeśli szukasz konkretnej listy z pomysłami na własną działalność freelancera na mniejszą skalę.

Wprowadzając w życiem jeden z nich, bądź jak Warby Parker. Oni nie zaczęli sprzedawać okularów jako pierwsi. Ich produkty nie były też szczególnie innowacyjne – to zwykłe, ładne okulary w dobrej cenie. Postaraj się jednak wyróżnić w innych obszarach związanych z Twoją ofertą. Zatrzymasz w ten sposób Klienta na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *